Megküzdés – február

A februári boldogságóránk témája a megküzdés volt. A téma bevezetéseként mindenki kihúzott egy kalapból egy cetlit, amin egy cselekvés neve állt (pl. tüsszögés, mosolygás, csuklás). Ezt a cselekvést mozgással, mutogatással bemutatva kellett megtalálniuk egymást, az ugyanazt a cselekvést végző gyereket. Ily módon kialakultak a csoportok is.

Megküzdés – február

Ezután a csoportoknak egy kódot kellett feltörniük, rejtvény formájában, a megfejtés pedig a megküzdési stratégiák lett. Beszélgettünk arról, mit is jelenthet ez, egyáltalán mivel kell megküzdenünk az életben, milyen problémákkal találkozhatnak, és hogy ki milyen módszert választ ezek megoldására. Majd a mesékben előforduló problémákról esett szó, hogy az egyes mesehősöknek milyen problémákkal kellett szembenézniük, és hogyan oldották meg azokat. A terem hátsó részében körbeülve meghallgattuk a megküzdésről szóló mesét, amiről aztán később beszélgettünk is. Ezután a táblánál néhány problémát vetettem fel képek segítségével, úgymint veszekedés, fájdalom, betegség, rossz jegy, csúfolódás, nehéz tanulás, magány. Ezekről beszélgettünk, kinek milyen élménye volt, mit tudott ellene tenni, hogyan lehet a rossz dolgok ellenére is pozitívan gondolkodni. Activity játékkal bemutathattak egy problémát és annak a megoldását.

Végül pozitív gondolatokat fogalmaztunk meg közösen egy lapra, és rajzoltunk is hozzá, hogy ez a kis iromány erőt adjon a nehéz időkben. Ami pedig a leginkább tetszett a gyerekeknek ebben a boldogságórában, az az volt, amikor kifüggesztettem az osztályterembe egy képet, amin egy gólya szájában lévő béka szorongatja a madár nyakát. A kép címe: Soha ne add fel! A kép üzenete számunkra pedig: még a legnehezebb, legkilátástalanabb helyzetekben se adjuk fel a reményt, a küzdést.

Nagy Zsuzsanna