Úri Szent Imre Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

2244 Úri, Rákóczi út 35.
📞: +36 30 517 5021
📧: szentimre.uri@cegleditk.hu
OM kód: 202976

Iskolánk felvételi körzete: Úri község közigazgatási területe

logonagy

Zeneiskolánkban a fuvola egyre kedveltebb hangszerré válik. Selymes, lágy hangja mindenki kedvencévé teszi.

Írta: Lukács Ildikó
       tagintézmény-vezető

Zeneiskolánkban a fuvola egyre kedveltebb hangszerré válik. Selymes, lágy hangja mindenki kedvencévé teszi. Növendékeink pár év furulyázás után, ötödik osztálytól kezdhetik meg a hangszer tanulását, de idősebb gyermekek számára nem szükséges hangszertanulási előképzettség.

A fuvola aerofon hangszer, az ajaksípos fúvós hangszerek közé tartozik. Hangképzés szempontjából a legegyszerűbb hangszerek egyike, valódi fúvókája nincs is, a játékos ajkai által a hangszer fejrészén lévő befúvónyílásra irányított levegőáram szólaltatja meg. A fuvola csöve játék közben a megfúvás irányára merőlegesen, oldalsó helyzetben áll, ezért harántfuvolának is nevezik. Mint a legtöbb fafúvós hangszer, a fuvola is eredetileg fából készült. Maga az elnevezés - fafúvósok - csak részben utal a hangszer anyagára. Az ebbe a hangszercsaládba tartozó hangszerek közös tulajdonsága a hang képzésének hasonlósága. Minden fafúvós hangszer lényegében egy nyitott cső, melynek oldalán lyukakat helyeznek el. Ha minden lyukat lezárva tartunk, akkor a hangszer legmélyebb hangja szólal meg. A lyukak kinyitásával, mivel megváltozik a csőben a levegőoszlop hosszúsága, módosítható a hangok magassága. Minden fafúvós hangszer elve a furulyához hasonló. A hangszertest három részre szedhető, ezek a fej, a test és a láb. A szimfonikus zenekarokban használt fuvola a 18. század közepén kezdett elterjedni.

Mai formáját Thomas Böhm alakította ki 1832-ben. A fuvola 66 cm hosszú fémből készül hangszer. A mesterhangszerek nem ritkán valamilyen ezüst ötvözetből, sőt színezüstből vagy színaranyból készülnek. Mély hangjai zengőn szólalnak meg, középen kitűnő dallamjátszó hangszer, felső hangjai áthatóak és fényesek. A legfürgébbnek tartott fafúvós. Mélyebben megszólaló változata az altfuvola, de építenek egészen különleges hangeffektusokra képes speciális, egészen mély hangú fuvolákat is. Ezek már olyan hosszú csőből készülnek, hogy meg kell hajlítani. A fuvola "kistestvére" a pikkoló. Egészen éles, magas hangja van. A szimfónikus zenekarban általában 1-3 fuvolista foglal helyet.

A fuvola hangszercsalád

piccolo

c"

kicsi, éles hangú, elsősorban zenekari tuttiban használják

fuvola

c'

mindenféle műfajban a leggyakrabban használt típus

altfuvola

g

kicsit nagyobb, mint a normál c fuvola, kvarttal mélyebb

basszusfuvola, vagy albisiphono

c

a fejrésze visszahajlik, hogy a játékos keze elérhesse a billentyűket

Ha szeretnél többet megtudni a fuvoláról, olvasd el a hangszer kialakulásának történetét!

Tanár: Katona Tibor Andrásné és Lukács Ildikó.

Tanszakaink

A hónap szülöttei

A hét verse

0425