Úri Szent Imre Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

2244 Úri, Rákóczi út 35.
📞: +36 30 517 5021
📧: szentimre.uri@cegleditk.hu
OM kód: 202976

Iskolánk felvételi körzete: Úri község közigazgatási területe

logonagy

Művészeti iskolánkba járó növendékeink legkedveltebb hangszere a furulya.

Írta: Lukács Ildikó
       tagintézmény-vezető

Művészeti iskolánkba járó növendékeink legkedveltebb hangszere a furulya. Ennek az oka, hogy könnyű megszólaltatni és a gyermekek számára a kezdeti időkben a legnagyobb sikerélményt nyújtja. Néhány év furulyatanulás után váltanak növendékeink más fafúvós hangszerre: fuvolára és oboára.

A furulya aerofon hangszer, az ajaksípos fúvós hangszerek közé tartozik. A különböző hangmagasságokat hanglyukakkal és oktáv átfúvással lehet képezni, e tulajdonsága alapján a fafúvós hangszerek közé sorolható. A reneszánsz és a barokk zene kedvelt hangszere volt, később háttérbe szorult.

A mai furulyának legtöbbször három egymásba illesztett része van: a fúvókát tartalmazó fej, a hat elülső és egy hátsó hanglyukat magában foglaló középső rész vagy törzs, és a kisujjal fedhető legalsó lyukkal (a mélyebb hangolású hangszereken nyitott billentyűvel) ellátott lábrész. Körtefából, paliszanderből, buxusfából, újabban gyakran műanyagból készül, furata a fúvókától a lábrészig enyhén szűkülő, kónikus. A hét elülső hanglyuk diatonikus hangsort ad, a hátsó hüvelyklyuk az oktáv átfúvást segíti. A kromatikus hangokat félig fedett lyukakkal vagy villás fogásokkal lehet elérni.

Amikor a lyukakat sorban kinyitunk, a rezgő légoszlop hosszát rövidítjük meg. A rövidebb légoszlop magasabb rezgésszámot, tehát magasabb hangot eredményez. Ha a lyuk elég nagy, akkor gyakorlatilag azt a hatást érjük el, mintha levágtunk volna a hangszer hosszából azon a ponton, ahol a lyuk található. A lyukak mérete azonban nem mindig pontosan akkora, mint az szükséges, ezért kell villafogásokat alkalmazni (például a félhangoknál).

A furulya az egyik legegyszerűbb felépítésű hangszer, nincsenek mozgó alkatrészei, gyakorlatilag egy cső, nyolc játszólyukkal.

A furulya, a története során nem kapott a többi fafúvós hangszerhez hasonló billentyűzetet. Magyarországon  a német és a barokk rendszerű szopránfurulya elterjedt el, de az utóbbi évtizedben a zeneiskolai oktatásban csak a barokk rendszerű hangszert használjuk.

A furulya hangszercsalád

sopranino

f"

kicsi, éles hangú, régen flautino, flautino piccolo

szopránfurulya

c"

ma a zenetanulásban, a műkedvelő muzsikálásban legelterjedtebb típus

altfurulya

f'

a barokk zenében leginkább használt típus

tenorfurulya

c'

a legalsó hanglyuk nyitott billentyűvel ellátva

basszusfurulya

f

gyakran toldalék fúvócsővel rendelkezik

Ha szeretnél többet megtudni a furulyáról, olvasd el a hangszer kialakulásának történetét!

Tanár: Katona Tibor Andrásné és Lukács Ildikó.

Tanszakaink

A hónap szülöttei

A hét verse

0425