A nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC törvény 35. §, valamint a 22/2013.(III.22.) EMMI rendelet rendelkezéseinek alapján az állami fenntartású általános iskolák minden évfolyamán meg kell szervezni az Etika és a helyette választható Hit-és erkölcstan-tanítást.

A törvényi előírások értelmében a szülő írásban nyilatkozhat, hogy gyermeke etikaoktatásban, vagy hit- és erkölcstan oktatásban kíván-e részt venni.

A jelenlegi járványügyi helyzet nem teszi lehetővé, hogy az egyházak képviselői személyesen tartsanak tájékoztatót a 2021/2022-es tanévre szóló Etika/Hit- és erkölcstan oktatásról.

Önöknek, kedves Szülők a 2021/22-es tanévben is lehetőségük lesz arra, hogy gyermekük számára az iskola pedagógusai által tanított Etika (alsó tagozaton a tanító nénik egyike, felsőben képesített tanárok) vagy az egyházi jogi személy által tartott Hit-és erkölcstan oktatását válasszák.

Etika/Hit-és erkölcstan tantárgyra vonatkozó választás egy teljes iskolai tanévre szól. A választást minden év május 20-ig lehet módosítani, amely a következő tanévre vonatkozik. Ezt írásban kell megerősíteni az intézményvezető, ill. az érintett egyház képviselője felé.

A választásukról Önöknek nyilatkozniuk kell, mellyel kapcsolatban a következő szabályok vonatkoznak:

• a 2021/22-es tanévben induló első osztálynak az intézménybe történő beiratkozás során a beiratkozásról szóló tájékoztató alapján;
  • a 2021/22-es tanévben második - nyolcadik évfolyamokon tanuló gyerekek szüleinek egy nyilatkozat kitöltésével kell nyilatkozniuk a változtatásról.

Amennyiben nem szeretnének változtatni, akkor nincs teendőjük.

A nyilatkozattételek begyűjtését követően, az iskola igazgatója az érintett egyházi jogi személy meghatalmazott képviselőjének átadja az egyház által szervezett hit- és erkölcstan oktatásra jelentkezett tanulók adatait. Gyermekeik személyes adatait az iskolán és az érintett bevett egyházon és annak belső egyházi jogi személyén kívül további személyek nem ismerhetik meg, azok más személyeknek nem adhatók át, nyilvánosságra nem hozhatók.

intézményvezető

A Római katolikus Egyház képviselője elektronikus úton juttatta el hozzánk az alábbi  tájékoztatót:

Kedves Szülők! Isten csodálatos hivatást bízott rátok. Rátok bízta gyermekeitek nevelését. Biztos vagyok benne, hogy ti is őszintén kívánjátok, hogy boldogok legyenek. Ehhez pedig nemcsak a fizikai jólét, nemcsak a tudományok ismerete és a sport szeretete tartozik hozzá, hanem az is, hogy megtalálják helyüket a világban, és Istennel minél szorosabb kapcsolatba kerüljenek. Ennek egyik eszköze az iskolai hitoktatás.

Úgy gondolom, hogy főleg ebben a mai kusza, zavaros világban roppant fontos a gyermekek vallásos nevelése. Ha egy ember életéből hiányzik a gyermekkorban átadott biztos alap, akkor az később aligha pótolható. Ne felejtsük el azonban, hogy egyedül az iskolai hittanra való beíratás még nem elegendő a teljes vallásos neveléshez. Szükség van a családban végzett közös imádságra. Fontos, hogy lehetőleg közösen vegyenek részt a családok a vasárnapi szentmisén, és a gyermekek időben készüljenek fel az első szentgyónásra, és első szentáldozásra.

A keresztény szülőknek joga és kötelessége, hogy a lehető legjobb oktatási-nevelési formát válasszák gyermekük számára. Az órarendi keretbe illesztett, és heti egy alkalommal megtartott hit- és erkölcstan (hittan) óra segítséget nyújt abban, hogy a gyermekek megismerjék a katolikus keresztény hitet.

Ez a hit segít minden embert, hogy eligazodjon az élet nagy kérdéseiben, amelyek a mindennapjainkat is meghatározzák: pl. milyen értékeket vállaljunk és kövessünk, hogyan éljük meg jól és teljesen ezt az ajándékba kapott életet, valamint nehéz döntési helyzetekben melyik utat válasszuk.

A hit mindeközben rámutat az erkölcsi értékek egyedüli alapjára: Jézus Krisztusra, aki a megvalósításban tanítónk és példaképünk. Ezért a katolikus hitoktatás nagy segítséget jelent mind a gyermekek keresztény-vallásos nevelésében, mind emberi fejlődésükben és kibontakozásukban. Az itt megismert és elsajátított lelki értékek elengedhetetlenek egy tartalmas, szépen megélt emberi élethez.

Kedves Szülők! Amikor gyermekeiteket megkereszteltettétek, Isten színe előtt megfogadtátok, hogy a Katolikus Egyház törvényei szerint nevelitek majd őket. Az Istennek tett ígéret komoly dolog, aminek súlya van, ezért kérlek benneteket, hogy az iskolai beiratkozásnál ígéretetekhez híven nyilatkozzatok, és válasszátok gyermekeitek számára a katolikus hit- és erkölcstant (hittan). Krisztus több mint kétezer éve alapította az Egyházat. Azóta is számít ránk!

Életetekre, és családjaitokra Isten bőséges áldását kérem, szülői hivatásotok méltó betöltéséhez pedig sok kegyelmet, kitartást és erőt kívánok.

Imával és tisztelettel:   Horváth Bertalan plébániai kormányzó