Írta: Lukács Ildikó
       tagintézmény-vezető

A művészeti nevelés korlátlan lehetőségeket teremt az empátia és a közösségformálás területén is. A kamarazene, a zene- és énekkar, valamint a tánc csoport tagjaként a gyermekek megtanulnak egymásra a közös munka örömével odafigyelni, egymást segíteni. A csoportos zenélés, táncolás - az alkotómunka különböző formái - átlagos képességű gyermekek azon csoportjára épülnek, akik egy közös cél elérése érdekében közösséggé válnak. A közösség különböző tudású, személyiségű, magatartású tagjait az eggyé-válás, a felelősségérzet és mindezek célja, az együttes élmény öröme fogja össze.

Az életben a sikeresség egyik záloga az együttműködés készsége, képessége. A művészeti iskolában megtanulják a gyerekek a közösen végzett munka örömét. A közös munka záloga az, hogy mindenki tökéletesen tudjon alkalmazkodni a társához, ezzel biztosítva azt a közös sikert, amelyet együttműködés nélkül nem tudnának sem egyenként, sem együttesen megvalósítani. Felelősségérzet fejlődik ki bennük a közösség iránt. Megtanulják becsülni az elvégzett munkát és a sikerekben is osztoznak egymással. Meg kell tanulni közösségen belül a sikerek, kudarcok közös feldolgozását és az egymásra utaltság, az alkalmazkodás képességét is. Mindezek által erősödik az én tudatuk, tisztában lesznek saját képességeikkel és megtanulják, hogy a rendszeres munka szükséges a fejlődéshez.

A módszeresen felépített művészeti tevékenység hozzásegíti a növendékeket ahhoz, hogy kulturált és toleráns emberekké, az esztétikai élményeket befogadni és értékelni tudó személyiségekké váljanak.

Művészetoktatás